Rodzaje kurtyn spawalniczych

Posted by

Na budowach i w zakładach produkcyjnych często dochodzi do sytuacji, kiedy niezbędne jest zespawanie kilku elementów czy przycięcie czegoś. Wytworzone wtedy ciepło, odpryski czy nawet rozbłyski światła, mogą być zagrożeniem dla osób w otoczeniu.
W celu ochrony stosuje się tak zwane kurtyny spawalnicze, muszą one być na tyle wytrzymałe aby zapewnić ochronę przed iskrami lub odpryskami elementów metalowych. Kurtyny spawalnicze powinny chronić też przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz promieniowaniem podczerwonym. Znacząco poprawiają one ochronę osób i mienia i wpływają na poprawę utrzymania standardów BHP.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje kurtyn:
1. Kurtyna panelowa- stosowana w otwartych przestrzeniach. Na budowach, w dużych halach produkcyjnych. Jej konstrukcja pozwala na przenoszenie jej z miejsca na miejsce.
2. Kurtyna paskowa- wykorzystana w chłodniach, w magazynach, w zakładach ślusarskich, tokarskich itp. Jest to Kurtyna na drzwi w formie podłużnych pasów z tworzywa sztucznego. Doskonale izoluje ona od temperatury, odłamków ciętych tworzyw, iskrami, nie ograniczając jednocześnie ruchu pracowników.