Praca za granicą


Z roku na rok coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na niełatwą decyzję jaką jest opuszczenie swojego rodzinnego miasta, domu, rodziny i przyjaciół i wyjazd za granicę w celach zarobkowych. W 2020 roku najczęstszym wyborem na podjęcie pierwszej pracy za granicą są oczywiście Niemcy, ale bardzo dużą popularnością cieszy się również Holandia, Belgia, Austria, Czechy i mniej oczywiste państwa, takie jak Norwegia czy Islandia.

Dlaczego tak naprawdę tak wielu Polaków pracuje za granicą, u naszych zachodnich sąsiadów, a nie w samej Polsce? Powodów jest co najmniej kilka, ale nie ma co się oszukiwać: głównym i najważniejszym z nich są oczywiście o wiele lepsze zarobki, jakie są w stanie zaoferować zagraniczne firmy.Busy do Belgii

Nawet pracując za najniższą krajową w Niemczech czy Holandii, przeciętny pracownik z Polski jest w stanie zarobić trzy, a czasami nawet cztery razy więcej niż gdyby pracował w takim samym wymiarze godzin i na takim samym stanowisku w Polsce. Warto tutaj przy okazji podkreślić, że koszty życia w takich Niemczech są jedynie trochę wyższe niż koszty życia w Polsce.

Innym powodem tak wielu wyjazdów są bardzo duże i łatwo dostępne bonusy socjalne, takie jak na przykład tanie mieszkania czy zasiłki na dzieci. Wielu Polaków zachęca również fakt prostych i niskich podatków – szczególnie tych Polaków, którzy zamierzają w dłuższej perspektywie czasu zamieszkać w danym kraju.

Bardzo dużym i prężnie działającym biznesem, który nie istniałby bez tak dużego popytu na pracę za granicą, są oczywiście przewoźnicy, którzy oferują transport do państw zachodniej europy. Najczęściej są to przewozy pasażerskie do Niemiec, które nadal są najczęstszym celem zarobkowym i to nawet w 2020 roku, ale coraz popularniejsze są również przewozy do Holandii, przewozy do Belgii, czy też przewozy do Francji.

Koszt takiego transportu zależy przede wszystkim od odległości jaką przewoźnik musi pokonać. Przykładowo ceny do najbliższego kraju, czyli Niemiec, zaczynają się czasem już od 200 złotych dla osób mieszkających przy granicy, a kończą na kwotach zbliżających się do 500 złotych.

Zobacz polecane: firma sprzątająca poznań.